Sdružení pro integraci a migraci (Simi) je lidskoprávní organizace, která hájí práva migrantek a migrantů a poskytuje jim komplexní podporu bez rozdílu. Podporuje integraci, vzájemné soužití a usiluje o spravedlivou, informovanou a otevřenou společnost vnímající migraci jako přínos a přirozenou součást života.

V Simi poskytujeme bezplatné právní, sociální, psychosociální poradenství a služby interkulturní práce migrantkám/ům a uprchlicím/kům v Česku. Komunikujeme s veřejností, působíme ve všech  médiích, účastníme se odborných diskuzí, seminářů, konferencí apod. Věnujeme se osvětové a vzdělávací činnosti, organizujeme akce pro migrantky/y a uprchlice/ky, zainteresované aktéry i širší veřejnost. V Simi usilujeme o systémové změny a ovlivňujeme legislativu v oblasti migrace, integrace a uprchlictví, a tím zlepšujeme život migrantek a migrantů v Česku.

Vize

Naší vizí je otevřená a informovaná společnost vnímající migraci jako přínos a přirozenou součást života. Usilujeme o prostředí, v němž migrantky a migranti mají snadno dostupné informace, pravidla jsou jasně formulovaná a zohledňují specifické potřeby každého.

Mise

Jsme lidskoprávní organizace, která hájí práva migrantek a migrantů a poskytuje jim komplexní podporu bez rozdílu. Podporujeme integraci, vzájemné soužití a usilujeme o férovou a otevřenou společnost.

Historie

Sdružení pro integraci a migraci má své kořeny v roce 1992, kdy do České republiky přišly tisíce uprchlíků z válkou zasažené Jugoslávie. V tomto období byl v Praze otevřen Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který se obrátil na Československý helsinský výbor s žádostí o spolupráci.

V roce 1993 se za podpory Velvyslanectví Kanady podařilo oficiálně otevřít Poradnu pro uprchlíky Českého helsinského výboru. Ta byla založena psycholožkou a bývalou mluvčí Charty 77 Danou Němcovou a překladatelkou a disidentkou Annou Grušovou.

Po práci s uprchlíky z Jugoslávie se rozšířil záběr organizace na uprchlíky z dalších částí světa. V roce 1998 vzniklo občanské sdružení Centrum pro otázky migrace, které se zaměřovalo na migraci a integraci cizinců do české společnosti.

V roce 2002 se Poradna pro uprchlíky osamostatnila a od roku 2003 fungovala jako samostatné občanské sdružení.

Významnou změnou bylo sloučení Poradny pro uprchlíky a Centra pro otázky migrace v roce 2008. Tím vzniklo Sdružení pro integraci a migraci (Simi), které pokračuje ve své práci dodnes.